GE Mag-Break® Spectra RMS™ SPST024R Field Installed Shunt Trip, 24 V AC/DC
Model:SPST024R
Item:EMS1042820
UPC:783164072464
Pickup or Delivery
Only 1 left in stock at Fresno Branch order soon
Shipping
0 available
Model:SPST024R
Item:EMS1042820
UPC:783164072464
Pickup or Delivery
Shipping
0 available
Product Information
Brand : GE
Alternate Part Number : 7670916
GE Mag-Break® Spectra RMS™ Shunt Trip, Field Installed, 24 V AC/DC, For Use With: 400 A, SK1200 Frame Power Break® II and Insulated Case Circuit Breaker
Additional Resources
- Manufacturer NameABBSuitable For Use With400 A, SK1200 Frame Power Break® II and Insulated Case Circuit BreakerTypeField InstalledVoltage Rating24 V AC/DC
- Electrical Distribution and Control Applications
- An electronic module, which provides remote control capability to open the circuit breaker
- When activated, the shunt trip module sends a signal to the trip unit to open the breaker
- The shunt trip is continuously rated and requires no cut-off switch
- When energized, the shunt trip supplies +24 VDC power to the trip unit to power the display