GE SPST012R Field Installed Shunt Trip, 12 V DC
Model:SPST012R
Item:EMS1042819
UPC:783164072457
Pickup or Delivery
Only 1 left in stock at Fresno Branch order soon
Shipping
0 available
Call for Price & Availability
Model:SPST012R
Item:EMS1042819
UPC:783164072457
Pickup or Delivery
Shipping
0 available
Call for Price & Availability
Product Information
Brand : GE
Alternate Part Number : 7670907
GE Shunt Trip, Field Installed, 12 V DC, For Use With: 800 A, SK1200 Frame Power Break® II and Insulated Case Circuit Breaker
Additional Resources
- Manufacturer NameABBSuitable For Use With800 A, SK1200 Frame Power Break® II and Insulated Case Circuit BreakerTypeField InstalledVoltage Rating12 V DC
- Electrical Distribution and Control Applications
- An electronic module, which provides remote control capability to open the circuit breaker
- When activated, the shunt trip module sends a signal to the trip unit to open the breaker
- The shunt trip is continuously rated and requires no cut-off switch
- When energized, the shunt trip supplies +24 VDC power to the trip unit to power the display